تبلیغات
قرآن سرا - کمک کردن در سفر به رفقا و همراهان

در سفر اعانت رفقا كند و از خدمت و كار كردن در حوائج ایشان مضایقه نكند تا حق تعالى از او هفتاد و سه اندوه برطرف كند ، و او را در دنیا از هم و غم پناه دهد و از او اندوه بزرگ روز قیامت را برطرف كند.

و روایت است كه: حضرت امام زین العابدین علیه السّلام سفر نمى كرد مگر با اشخاصى كه نشناسند آن حضرت را، براى آن كه در راه اعانت آن ها نماید، زیرا كه هر گاه آن جناب را مى‏ شناختند، نمى‏ گذاشتند كه آن حضرت كارى بكند.

و از اخلاق شریفه حضرت رسول صلّى الله علیه و آله نقل شده كه وقتى، با اصحاب در سفر بود، خواستند گوسفندى بكشند؛ یكى گفت: كشتن گوسفند با من، دیگرى گفت: كندن پوست او با من و دیگرى گفت: پختن او با من، حضرت فرمود: جمع كردن هیزمش با من.
گفتند: یا رسول الله این كار را ما خواهیم كرد، شما زحمت نكشید. فرمود: مى‏ دانم شما این كار را خواهید كرد لكن من خوشم نمى‏ آید كه از شما امتیازى پیدا كنم، زیرا كه حق تعالى كراهت دارد كه ببیند بنده خود را كه، فضیلت داده خودش را به رفقایش.
و بدان كه ثقیل ترین مردم در سفر نزد رفقا آن كسى است كه با آن كه اعضایش صحیح و سالم است تنبلى مى‏ كند و مشغول كارى نمى‏ شود و منتظر است كه رفقاى او كارهاى او را بكنند.
‏(کتاب شریف مفاتیح الجنان/ حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله (محدّث قمی)/ ابتدای باب سوم‏)‏
(برگرفته از نرم افزار محدّث قمی رحمه الله، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) قم)طبقه بندی: پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ع)، 
برچسب ها: پیامبر، کمک، سفر، اغنیا، مفاتیح الجنان، قمی، شیخ،  

تاریخ : جمعه 19 دی 1393 | 11:30 ق.ظ | نویسنده : مهسا بوداغ | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.