تبلیغات
قرآن سرا - حد و حدود حجابسلام میشه بگید حجاب بایددرچه حدی باشه تاخداوندازم راضی باشه؟من چادری نیستم ولی ارایش نمیكنم و تا جایی كه حواسم باشه نمیذارم موهام بیرون بیان و لباس تنگ نمیپوشم ولی بعضی مواقع عذاب وجدان میگیرم كه چادرنمیپوشم ازطرفی پوشیدن چادرواسم سخته ودوست ندارم سرتاپا مشكی بپوشم،دچاردودلی شدیدشدم چیكاركنم؟

خواهر عزیز آنچه بر زن لازم است این كه در برخورد با نامحرم زمینة فساد را فراهم نكند و لباسش انگشت‌نما و لباس شهرت نباشد، حال پوشش او چادر باشد یا چیز دیگر، فرقی نمی‌كند(ستار هدایت خواه‌، زیور عفاف‌، پاسخ به اشكالات و شبهات بر حجاب اسلامی‌، ص 255 و 256) بنابراین‌; هر لباسی كه دارای 3 ملاك زیر باشد مصداق حجاب اسلامی است .( همان‌، ص 195.)
1.تمام اعضای بدن‌، از فرق سر تا ناخن پا را بپوشاند. (به جز دستها تا مچ و گردی صورت اگر زینت نداشته باشند.)
2.تمام برجستگیهای بدن زن را بپوشاند به طوری كه حجم بدن او مشخص نباشد.
3.توجه نامحرم را به خود جلب نكند و تحریك‌آمیز هم نباشد.پس با توجه به این مطالب‌; حجاب اسلامی تنها در چادر خلاصه نمی‌شود. اما به عقیده ما چادر بهترین و كاملترین نوع حجاب است‌.
خواهر گرامی حجاب اسلامی یا مانتوی بلند و مقنعه در صورتی كامل است كه‌:مانتو برجستگیهای بدن را بپوشاند، آستین آن بقدری گشاد نباشد كه بالاتر از مچ را نمایان سازد. گریبان آن به گونه‌ای نباشد كه زینتها و لباسهای زیر را آشكار نماید، رنگ و مدل آن توجه نامحرمان را به خود جلب نكند، مقنعه‌ای كه می‌پوشد ساتر موها، تمام گردن‌، زیر چانه و سینه او باشد. علاوه بر آن جورابهایی بپوشد كه رنگ پا را نمایان نكند. و نیز كفشی هم بپوشد كه رنگ و صدای آن توجه نامحرم را به خود جلب كند. لذا اگر لباسهای او خصوصیات فوق را داشته باشد مصداق حجاب اسلامی است‌.( همان‌، ص 197(
حقیقت آن است كه وقتی زن پوشیده و با وقار از خانه بیرون رود و جانب عفاف و پاك دامنی را رعایت كند، فاسدان و مزاحمان جرأت هتك حیثیت او را در خود نمی‏یابند. بیمار دلانی كه در پی شكار می‏گردند، فرد دارای حریم را شكاری مناسب نمی‏بینند. در روایات آمده است: «المرأة ریحانه؛( وسائل الشیعة، ج 14، ص 120) زن همچون ریحانه یا شاخه گلی ظریف است.» بی‏تردید اگر باغبان او را پاس ندارد، از دید و دست گلچین مصون نمی‏ماند. قرآن كریم، زنان ایده آل را كه در بهشت جای دارند، به مروارید محجوب و پوشیده در صدف تشبیه می‏كند: «كَأَمْثالِ اللُّؤْلُؤِ الْمَكْنُونِ.»( سوره واقعه: 23) افزون بر این، گاه آن‏ها را به جواهرات اصیلی چون یاقوت و مرجان كه جواهر فروشان در پوششی ویژه قرار می‏دهند تا همچون جواهرات بَدَلی به آسانی در دسترس این و آن قرار نگیرند و ارزش و قدرشان كاستی نپذیرد، تشبیه می‏كند.( گستره عفاف به گستردگی زندگی، حمیده عامری، كتاب زنان، شورای فرهنگی اجتماعی زنان، ش 12، ص 117)
مطالب مفیدی درمورد حجاب و عفاف در سایت است كه توصیه می كنیم سری به آنها بزنید.
كتاب جهت مطالعه ای بیشتر؛
كتاب حجاب شهید مطهری(ره).

مرجع: پرسمان دانشجوییطبقه بندی: آداب و احکام ، 
برچسب ها: حجاب، عفاف، پوشیدگی، اندام، زن، مرد، فاسدان،  

تاریخ : یکشنبه 21 دی 1393 | 08:39 ق.ظ | نویسنده : مهسا بوداغ | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.